Inteligentny dom
Bardzo modnym ostatnio pojęciem wśród osób budujących swój wymarzony dom jest "inteligentny dom".
Jednak tak naprawdę niewiele osób wie, co się kryje pod tą nazwą.
Często rozpowszechniana jest opinia, że wystarczy w domu zainstalować system alarmowy, sieć komputerową, instalację elektryczną, domofonową i już mamy "inteligentny dom".
W rzeczywistości pojęcie to jest znacznie szersze, choć częściowo związane z wymienionymi powyżej elementami.
Inteligentny dom to integracja i współpraca wszystkich instalacji domowych, mająca na celu zapewnienie domownikom maksimum komfortu oraz odciążenie ich od konieczności myślenia o stałych czynnościach związanych z podtrzymaniem funkcji mieszkalnych jak np. regulacja temperatury ogrzewania, włączanie oświetlenia zewnętrznego, sterowanie systemem podlewania ogrodu, uzbrajanie systemu alarmowego, czy też po prostu włączanie i wyłączenie światła w pomieszczeniach.
Stosowanie instalacji inteligentnych pozwala na zarządzanie wszystkimi domowymi systemami za pośrednictwem jednego, nadrzędnego, który poprzez zaaplikowanie odpowiednich programów pozwoli nam zapomnieć o codziennych obowiązkach domowych.
Wszystko to, poza czysto funkcjonalnymi udogodnieniami, umożliwia ponadto kontrolę ilości zużywanej przez nasz dom energii. Dotyczy to zarówno samej energii elektrycznej jak i cieplnej, czy zużycia wody.
Optymalizacja używania ogrzewania, czy oświetlenia zdecydowanie wpłynie na ilość pieniędzy, które pozostaną użytkownikowi w portfelu.
Oto przykładowe czynności, z których wykonywania odciąży nas inteligentna instalacja:
- sterownie ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu osobno - zarówno klasycznym jak i elektrycznym,
- sterowanie oświetleniem - ściemnianie, rozjaśnianie, tworzenie scen świetlnych,
- sterowanie oświetleniem zewnętrznym,
- sterowanie bramą wjazdową i garażową,
- sterowanie zraszaczami,
- sterowanie wentylacją,
- sterowanie gniazdami zasilającymi - może to być np. wyłaczenie jedym przyciskiem wszystkich gniazd zasilających w pokoju dziecięcym,
- poprzez symulację obecności domowników otrzymujemy efekt odstraszający dla potencjalnych złodziei - system jest w stanie nauczyć się naszych zachowań związanych z załączaniem/wyłączeniem światła bądź innych urządzeń i odtwarzać zapamiętany program podczas naszej nieobecności,
- uzbrajając system alarmowy możemy jednocześnie wyłączać wszystkie światła w domu, opuszczać rolety, a ogrzewanie przełączać w tryb oszczędnej pracy,
- wiele, wiele innych - ograniczenie stanowi tylko nasza wyobraźnia i zasobność portfela.
Wszyskie funkcje systemu są osiągalne za pośrednictwem dotykowego panela sterującego LCD, pilota Wi-Fi lub odpowiednio skonfigurowanych przycisków.
Sterowanie inteligentnym domem nie wymaga od nas abyśmy byli w nim obecni.
Za pomocą internetu i telefonu komórkowego możemy sterować naszym domem z dowolnego miejsca na świecie.
W tym miejscu rodzi się pytanie: ile za to wszystko zapłacę?
System, który proponujemy, w odróżnieniu do innych znajdujących się na rynku jest dedykowany do domów jednorodzinnych lub niewielkich biur czy zakładów pracy. Dzięki czemu został on zoptymalizowany w stosunku do potrzeb jakie mają tego typu odbiorcy, co pozwoliło na znaczne obniżenie cen.
Oczywiście nadal wiąże się to z większym kosztem w stosunku do tradycyjnej instalacji elektrycznej, ale pamiętajmy, że budowa domu jest w większości przypadków inwestycją na całe życie.
Zyskamy w zamian komfort, a także dzięki rozsądnemu sterowaniu domem oszczędzamy na rachunkach.
"Budujemy dom w nadziei na szczęście, spokój i wygodę. Instalując inteligentną instalację zapewniamy sobie maksimum satysfakcji. Jednocześnie podnosimy wartość materialną i użytkową naszego domu. Innowacyjne rozwiązania i nowoczesne wzornictwo na pewno zostaną dostrzeżone przez naszych znajomych."